شورای عالی مالیاتی

شورای عالی مالیاتی

یکی از مراجع عالی حکومتی شورای عالی مالیاتی می باشد این شورا که حکم بازوی مشورتی رئیس کل سازمان امور مالیاتی و وزیر امور اقتصادی را نیز ایفا میکند از 25 صاحب نظر در عرصه ی مالیات که همگی بر موارد مالی ، حقوقی ، حسابداری و مالیاتی اشراف کامل دارند و حداقل مدرک تحصیلی آنرا کارشناسی می باشد تشکیل شده است. این افراد به صورت دوره های سه سال با دستور رئیس کل سازمان امور مالیاتی و یا حکم وزیر امور اقتصاد و دارایی منصوب می شوند و در طی دوره ی سه ساله ی خود تعویض نمیشوند. از جمله مهم ترین وظایف شورای عالی مالیاتی می توان به رسیدگی به اعتراضات مودیات مالیاتی به آرای قطعی اشاره نمود. این شورا به تمامی اعتراضات مربوط به آرای قطعی ( به جز آرایی که به دلیل عدم اعتراض مودی قطعیت یافته است) رسیدگی می نماید.

شورای عالی مالیاتی دارای هشت شعبه می باشد که در هر شعبه سه عضو حضور دارند و مودیان مالیاتی می توانند ظرف مدت یک ماه از ابلاغ حکم قطعی توسط هیئت حل اختلاف با مراجعه به یکی از شعبه های شورای حل اختلاف نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نمایند. در شعبه ی شورای عالی با توجه به مدارک و مستندات ارائه شده توسط مودی مالیاتی پرونده مالیاتی مورد رسیدگی قرار میگیرد و در صورتی که حکم ارائه شده توسط هیئت حل اختلاف با توجه به مستندات ارائه شده درست نباشد نسبت به رد حکم اقدام میکند. در صورتی که مدارک ارائه شده از سوی مودی مالیاتی درست و یا کافی نباشد شکایت وی رد شده و حکم پا برجا خواهد بود. برای رد یا قبول کردن شکایت مودی مالیاتی به حداکثر رای موافق در شورای عالی مالیاتی نیاز می باشد.

در صورتی که اعتراض مودی مالیاتی نسبت به رای صادره از جانب هیات حل اختلاف مورد قبول شورای عالی مالیاتی واقع شود پرونده بار دیگر به هیئت حل اختلاف دیگری برای بررسی های بیشتر ارسال میشود. در صورتی که در شهر مذکور یک هیئت حل اختلاف مالیاتی وجود داشته باشد پرونده به هیئت حل اختلاف موجود در نزدیک ترین شهر ارسال میشود و این هیئت با توجه به نظر شورای عالی مالیاتی نسبت به تصمیم گیری در رابطه با پرونده اقدام و حکم مربوط به آن را صادر میکند. این حکم نیز قطعی و لازم الاجرا می باشد.

توجه داشته باشید در صورتی که نسبت به رای صادره از جانب هیئت حل اختلاف به شورای عالی مالیاتی اعتراض می نمایید بایستی برابر با میزان مالیات در نظر گرفته شده ضمانت نامه بانکی ، وجه نقد ، سپرده یا وثیقه ملکی ارائه نمایید در این حالت رای هیات حل اختلاف مالیاتی تا زمان رای شورای عالی مالیاتی موقوف الاجرا میشود.

همچنین در صورتی که شکایت مودی در شورای عالی مالیاتی مورد پذیرش واقع نشود به میزان یک درصد تفاوت مالیات در نظر گرفته شده توسط هیات حل اختلاف و مالیات مد نظر مودی  به عنوان هزینه رسیدگی به مجموع مالیات وی اضافه میشود و مودی مکلف به پرداخت آن می شود. بسیاری از کارشناسان مالیاتی بر این باورند تا مودیان مالیاتی تمامی کار های مرتبط با مالیات خود را از بروز آوری حساب ها تا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و شرکت در جلسات رسیدگی و دفاعیه مالیاتی خود را به افراد و تیم های خبره در امر مالیات بسپارند تا هم مسیر کوتاه تری را در این زمینه طی کنند و هم در زمان کمتری به نتیجه برسند. از این رو تیم مای مالیات با تجربه 20 ساله در زمینه ی حسابداری مالی و حسابداری مالیاتی آماده است تا در سریع ترین زمان ممکن تمامی مراحل مرتبط با پرداخت مالیات کسب و کار شما را بر عهده گرفته و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد.

چنانچه مایل به استفاده از خدمات تیم مای مالیات از مشاوره تا دفاعیه مالیاتی هستید می توانید با شماره های ۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱”   “۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳”   “۰۹۳۶۹۸۹۹۹۴۲ تماس گرفته و با کارشناسان مای مالیات گفت و گو نمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *