مالیات عملکرد شرکت ها چیست

امروزه دولت های بسیاری از مالیات به عنوان یک منبع درامد قابل اتکا و رو به رشد استفاده میکنند و میتوانند به کمک آن هزینه های خود را از این راه تامین نمایند به این طریق دولت کمتر به فروش ذخایر تجدید ناپذیر خود مانند نفت و گاز متکی بوده و میتواند در عرصه های مختلف با دست باز تری تصمیم گیری نماید. مالیات عملکرد شرکت ها یکی از انواع مالیاتی است که دولت بر روی آن حساب ویژه ای باز نموده است. در ادامه با مای مالیات همراه باشید تا در رابطه اینکه مالیات عملکرد شرکت ها چیست بیشتر به شما توضیح دهیم.

همانطور که از اسم مالیات عملکرد شرکت ها مشخص می باشد مالیاتی است که با توجه به نحه عملکرد شرکت ها و بنگاه های اقتصادی  و موسسات تجاری که درامدی کسب می نمایند دریافت میشود. با توجه به قوانین موجود شرکت هایی که در ایران فعالیت میکنند موظفند در بازه های زمانی مشخصی تمامی مراودات خود را در دفاتر مالی خود ثبت نموده و سود و زیان خود از معاملاتی که انجام داده اند را مشخص نمایند.

پس از آنکه شرکت تمای هزینه ها و درامد های خود را جمع آوری نمود می بایست نسبت به محاسبه ی سود خالص به دست آمده اقدام نماید. این کار که به کمک حسابداران انجام میشود شامل کسر تمامی هزینه های موجود شامل هزینه ی دستمزد پرسنل ، هزینه ی تولید ،  هزینه ی خرید مواد اولیه و سایر هزینه ها از سود به دست آمده می باشد. پس از به دست آوردن سود خالص می بایست به کمک یک مشاور مالیاتی نسبت به پر کردن برگه اظهارنامه به صورت دستی و یا الکترونیکی اقدام نمود. پس از پر کردن اظهارنامه می بایست آنرا به همراه تمامی مدارک و مستندات به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمود تا این سازمان میزان مالیات عملکرد شرکت را که میتواند تا ۲۵ درصد از سود خالص شرکت باشد را تعیین نماید. پس از آن مودیان مالیاتی می توانند نسبت به مالیات عملکرد تعیین شده اعتراض نموده و یا در صورت عادلانه دانستن آن در زمان مقرر در نظر گرفته شده نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

مالیات عملکرد چگونه محاسبه می شود؟

در صورتی که مایلید تا فرایند پرداخت مالیات عملکرد شرکت شما به درستی و به سرعت پیش رود پیشنهاد میکنیم از یک مشاور مالیاتی با تجربه در این مسیر راهنمایی دریافت کنید. مشاور مالیاتی با آشنایی کامل با قانون مالیاتی کشور می تواند قبل از آنکه سازمان امور مالیاتی ، مالیات عملکرد شرکت شما را تعیین نماید با به دست آوردن میزان سود خالص و به دست آوردن میزان ۲۵ درصدی آن میزان مالیات عملکرد پرداختی شما تعیین کند. پس از پایان دوره مایل می بایست تمامی درامد ها و هزینه هایی که در این دوره به وقوع پیوسته اند را به حساب خلاصه سود و زیاد برده و در صورتی که مانده به صورت بستانکار درامده باشد به عنوان سود در نظر گرفته شود و در انتها به صورت زیر به ثبت حسابداری برسد.

خلاصه سود و زیان ***

تقسیم سود ***

پس از اینکه میزان مالیاتی که می بایست توسط شرکت تحت عنوان مالیات عملکرد شرکت در نظر گرفته میشود تعیین شد می بایست آنرا به صورت زیر در دفاتر مالی شرکت به ثبت رساند.

تقسیم سود ***

مالیات پرداختنی ***

بسیاری از شرکت ها پس از مشخص شدن اولیه میزان مالیات خود یک چک به میزان مالیات در نظر گرفته شده و به تاریخ ۳۱ تیر ماه همان سال نوشته و به سازمان امور مالیاتی پرداخت میکنند اما از آنجایی که میزان مالیات عملکرد شرکت هنوز قطعی نشده است می بایست چک پرداخت شده را تحت عنوان پیش پرداخت مالیات عملکرد شرکت در دفاتر مالی به ثبت رساند.

پیش پرداخت مالیات ***

اسناد پرداختنی ***

با توجه به زمان بر بودن و همچنین تخصصی بودن مبحث مالیات عملکرد شرکت ها به شما مدیران شرکت های مختلف توصیه میکنیم به جای آنکه مستقیما وارد معقوله ی پرداخت مالیات عملکرد شوید با در نظر گرفتن یک مشاور مالیاتی برای انجام تمامی موارد و مباحث مربوط به مالیات عملکرد شرکتتان این فرایند را کوتاه تر و با سرعت بیشتری به پیش ببرید به همین جهت می توانید از تیم حرفه ای مای مالیات در این زمینه کمک بگیرید. به جهت تماس با تیم مای مالیات می توانید با شماره های ۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱ و یا ۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳ تماس حاصل نمایید.

به این صفحه رای بدهید
به این صفحه رای بدهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *