مجموع اشتباهات مالیاتی که به زیان مودی خواهد بود

اشتباهات مالیاتی

در ادامه سری مقالات آموشی مای مالیات به اشتباهات مالیاتی که ممکن است حسابداران مالیاتی آنها را انجام دهند خواهیم پرداخت. در ادامه با مای مالیات همراه باشید تا با این اشتباهات آشنا شده و با جلوگیری به موقع از وقوع آنها به یک حسابدار مالیاتی حرفه ای تبدیل شوید.

گاهی حسابداران برخی هزینه ها را به دلیل اینکه معاف از مالیات است در گزارش ارزش افزوده نمی آورند. این مسئله می تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد. برای ارسال صورت معاملات فصلی مکرر ماده ۱۶۹ و مالیات بر ارزش افزوده باید به نکات ذیل توجه شود:

۱- ارسال صورت معاملات و ارزش افزوده فقط برای اشخاص حقوقی وحقیقی  گروه ۱ و گروه ۲ ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم است.

۲- کالاهایی که قیمت مصرف کننده روی آن درج شده است احتیاج به دریافت و پرداخت مالیات ارزش افزوده و عوارض ندارد .

۳- مودیان باید توجه داشته باشند که مبلغ خرید و فروش و درآمد اعلام شده در سه گزارش “مالیات ارزش افزوده” ، “صورت معاملات فصلی” و “اظهار نامه مالیاتی” نباید به هیچ وجه تفاوت داشته باشد. به این معنی که جمع درآمد و یا خرید و فروش که به صورت فصلی برای چهار فصل اعلام میشود باید همان درآمد یا خرید فروش سالیانه باشد که در اظهارنامه مالیاتی عمل میشود.

۴-حتما مودی باید قبل از ارسال هر یک از گزارشات فوق کمال دقت را بنماید. کم یا زیاد ارسال کردن خرید، فروش،درآمد و مغایر بودن این سه صورت وضعیت به عنوان کتمان کردن معاملات وباعث رد دفاتر مالیاتی و علی الراس شدن مالیاتها و موجب جریمه خواهد شد. مگر این که مودی دلایل و مدارک کافی برای اثبات این مغایرات داشته باشد. به همین جهت در ارسال مالیات بر ارزش افزوده وعوارض مودی باید کلیه معاملات خود (مشمول یا غیر مشمول ) را در بخش مربوطه ثبت کند.

در آینده باز هم در رابطه با اشتباهاتی که به زیان مودیان مالیاتی خواهد بود در این مقاله خواهیم نوشت…

به این صفحه رای بدهید
به این صفحه رای بدهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *