انواع مالیات

انواع مالیات

انواع مالیات را به صورت کلی میتوان مالیات را در دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم بندی نمود. هر یک از این انواع خود دارای زیر شاخه های متعددی هستند که در ادامه به توضیح درباره هر یک از انواع مالیات خواهیم پرداخت.

مالیات مستقیم

به مالیات هایی که به صورت مستقیم از درآمد شخص یا کسب و کار اخذ میشوند گفته میشود از جمله مهم ترین مالیاتهای مستقیم میتوان به مالیات درآمد اشاره نمود. که خود این نوع از مالیات به زیر مجموعه های بسیاری تقسیم بندی میشود.

مالیات بر درآمد املاک که از درآمد حاصل از اجاره ها اخذ میشود.

مالیات بر درآمد مشاغل که به صورت ماهیانه از حقوق اشخاص کسر می شود.

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی: این نوع از مالیات از درآمد کسب شده حاصل از فعالیت های اقتصادی کسب و کار های مختلف و اشخاص حقیقی به دست می آید. این درآمد ممکن است حاصل فعالیت در داخل کشور و یا فعالیت بین المللی باشد که در پرداخت مالیات بر درآمد تفاوتی برای داخلی یا خارجی بودن درآمد کسب شده قائل نشده است.

مالیات بر درآمد اتفاقی: نوع دیگری از مالیات نیز وجود دارد که ممکن است نام آن برای شما زیاد آشنا نباشد. مالیات بر درآمد اتفاقی به هر نوع درآمدی که به صورت بلاعوض ، وام و یا جایزه و… حاصل میشود تعلق میگیرد.

مالیات بر دارایی

مالیات بر ارث:  در صورتی که شخصی به هر دلیل فوت نماید و اموالی از وی به عنوان میراث باقی بماند مالیات بر ارث بر آن لحاظ می شود که از میزان دارایی و یا از بازماندگان اخذ میشود.

مالیات حق تمبر: نوع دیگری از مالیات است که برای الصاق و یا ابطال تمبر بر روی اسناد و مدارک از متقاضی اینگونه موارد که نیازمند رسمیت بخشیدن هستند اخذ میشود.

مالیات غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم از جمله مالیات هایی است که به صورت مشخص پرداخت کننده آن مشخص نیست و برای تحقق آن می بایست فعالیت های اقتصادی خاصی انجام پذیرد و یا نقل و انتقالی بین افراد صورت گیرد تا اینگونه مالیات تحقق یابد. و به دو دسته کلی مالیات بر واردات و مالیات بر مصرف و فروش تقسیم بندی میشوند.

مالیات بر واردات: مالیات بر حقوق گمرکی ، مالیات بر سود بازرگانی ، مالیات بر حقو سفارش کالا ، مالیات بر واردات خودرو، مالیات بر حق ثبت می باشد که با توجه به شرایط و ضوابط خاص هر یک از واردکنندگان دریافت میشود.

مالیات بر مصرف و فروش : مالیات بر فراورده های نفتی، مالیات بر تولیبد الکل طبی و بهداشتی ، مالیات بر سیگار، مالیات بر تولید و نقل و انتقال اتوموبیل، مالیات بر ارزش افزوده می باشد که هر یک دارای شرایط خاص خود می باشند که در زمان ها و موقعیت های خاصی از مودی به روش های مختلف اخذ می شوند.

چنانچه در زمینه ی انواع مالیات سوالی دارید میتوانید با شماره های “۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱” “۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳” “۰۹۳۶۹۸۹۹۹۴۲” تماس گرفته و از کارشناسان مای مالیات در این زمینه سوالات خود را پرسیده تا به بهترین نحو ممکن از طرف کارشناسان این تیم راهنمایی های لازمه برای شما انجام شود.

به این صفحه رای بدهید
به این صفحه رای بدهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *