مالیات حقوق

مالیات حقوق

مطمئنا شما نیز جز افرادی هستید که به کرات نام مالیات حقوق یا همان مالیات بر درامد را شنیده باشید اما از نحوه دریافت ، شرایط و موارد مرتبط با آن زیاد آشنا نباشید، پس در ادامه با مای مالیات همراه باشید تا در زمینه ی مالیات حقوق اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

به طور کلی تمام افرادی که به کاری مشغول هستند و برای انجام آن حقوق دریافت میکنند و از بیمه تامین اجتماعی استفاده میکنند می بایست بخشی از دستمزد خود را تحت عنوان مالیات حقوق و یا همان مالیات بر درامد به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز نمایند. با توجه به اینکه دریافت این حجم از وجه نقد از تک تک کارمندان کار بسیار دشواری می باشد این وظیفه بر عهده کارفرمایان قرار داده شده است و کارفرما موظف شده است تا مالیات حقوق را از حقوق کارمندان خود با توجه به ضوابطی که هر ساله اعلام می شود کسر نموده ، آنرا در سر رسید های معین به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز نموده و مابقی آنرا به حساب کارمند خود واریز نماید.

مالیات حقوق تمامی افرادی که حقوق دریافت میکنند و بیمه برای آنها پرداخت میشود و روند مشخصی برای دریافت حقوق خود دارند را شامل میشود. محاسبه مالیات درآمد به فاکتور هایی وابسته است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود.

هر ساله در بودجه ای که دولت برای سال بعد در نظر میگیرد تدابیری برای افزایش حقوق کارکنان و همچنین موارد معافیت های مرتبط با مالیات حقوق اندیشیده میشود. بر اساس جدید ترین لایحه بودجه حال حاضر که بودجه سال ۱۳۹۷ می باشد کلیه افرادی که حقوق دریافتی آنها کمتر از ۲٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان است از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند. از مبلغ تعریف شده برای معافیت مالیاتی هر چه دستمزد شخص بالاتر باشد به صورت تساعدی باید میزان مالیات بیشتری پرداخت نماید.

به زبانی دیگر میتوان گفت که مالیات حقوق به مجموع حقوق و مزایایی که به یک کارمند تعلق میگیرد را شامل میشود. موارد شامل حقوق پایه، حق مسکن، بن ، اضافه کار ، حق اولاد، امتیازات ویژه و… می باشد و مالیات حقوق از مجموع درآمد حاصل از این موارد کسر خواهد شد.

پرداخت مالیات حقوق بر عهده مودی مالیاتی گذاشته میشود. در صورتی که مودی (کارفرما) در مدت زمان مشخص لیست حقوق و دستمزد کارکنان خود را آماده و برای اداره دارایی ارسال نکند و از پرداخت مالیات در نظر گرفته شده سر باز زند با توجه به قوانین موجود در زمینه پرداخت مالیات مشمول جرائمی برابر با ۲ درصد حقوق پرداختی به کارکنان میشود. در صورتی که کارفرما در مدت زمان در نظر گرفته شده برای پرداخت مالیات و جریمه ی اولیه آن نسبت به پرداخت مالیات حقوق خود اقدامی انجام ندهد در مرحله ی بعد مجازاتی برابر با ۲۰ درصد مالیات پرداخت نشده برای وی منظور میشود.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در قانون مالیات بر درامد برای عدم ارسال لیست حقوق و دستمزد در موعد مقرر و نیز عدم پرداخت مالیات به موقع جریمه های جداگانه ای در نظر گرفته است با توجه به پلکانی بودن پرداخت مالیات حقوق و همچنین محدود بودن زمان ارائه لیست حقوق و دستمزد و پرداخت مالیات مربوط به آن، پیشنهاد میکنیم برای آنکه خللی در رابطه با تهیه ، تنظیم و ارسال لیست حقوق و بیمه ماهیانه پرسنل و همچنین پرداخت به موقع مالیات درآمد شما ایجاد نشود رسیدگی به این موارد را به تیم حرفه ای مای مالیات سپرده و با خیالی آسوده و فعالیت اقتصادی خود ادامه دهید.

در صورتی که مایل هستید تمامی کار های مربوط به مالیات حقوق کسب و کار از مشاوره اولیه تا تهیه و تنظیم لیست حقوق و دستمزد تا پرداخت مالیات مربوطه توسط تیم مای مالیات انجام پذیرد می توانید با شماره های ۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱”  ۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳تماس حاصل فرمایید.