مالیات ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده و یا به تعبیری دیگر مالیات ارزش افزوده نامی است که امروزه دیگر کسی را نمیتوان یافت که حداقل یک بار نام آنرا نشنیده باشد. اما شاید افراد معدودی باشند که بدانند مالیات ارزش افزوده در حقیقت چیست و از چه کسی و برای چه چیزی اخذ میشود.

به زبان ساده میتوان مالیات بر ارزش افزوده را مالیات غیر مستقیمی دانست که خریدار و یا مصرف کننده نهایی کالا یا خدمات آنرا به ارائه دهنده محصول و یا خدمت پرداخت میکند و این وجه پس از تجمیع توسط فروشنده کالا به حساب خزانه دولت طی ضوابط و قوانین خاصی واریز میشود.

با توجه به اینکه مصرف کننده نهایی در این نوع مالیات وجه را مستقیما به حساب خزانه واریز نمیکند به آن مالیات غیر مستقیم گفته میشود. این در حالی است که فروشنده کالا همین میزان مالیات ارزش افزوده را به هنگام خرید کالا پرداخت کرده است ولی با توجه به این نکته که فروشنده مصرف کننده نهایی کالا نمی باشد، دولت این حق را برای وی در نظر گرفته است که مجموع مالیات بر ارزش افزوده ی پرداختی را از مجموع مالیات بر ارزش افزوده دریافتی کسر نموده و ما به التفاوت آنرا به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به حساب دولت واریز نماید.

مالیات بر ارزش افزوده چگونه هزینه میشود؟

مالیات ارزش افزوده را میتوان مهم ترین منبع درامد برای شهرداری ها و استانداری ها در نظر گرفت زیرا این نوع مالیات پس از جمع آوری در حساب خزانه دولت با توجه به جمعیت هر استان بین استانهای مختلف تقسیم و صرف بهبود کیفیت زندگی شهروندان آن استان می شود.

مالیات بر ارزش افزوده به چه چیز هایی تعلق می گیرد؟

به طور کلی مالیات ارزش افزوده را میتوان بر روی تمامی کالا ها و خدماتی که در داخل کشور که به وسیله پول داد و ستد میشوند اعمال نمود ، تنها در صورتی که در قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با کالایی خاص شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده باشد آن کالا از تخفیفات خاصی بهره مند میشود. کالا های صادراتی به دلیل نقش درامد زایی بین المللی که دارند از پرداخت این مالیات معاف هستند.

در بسیاری از کشور های توریستی افرادی که به عنوان گردشگر وارد آن کشور می شوند می توانند درخواست برگه تفکیک مالیات بر ارزش افزوده از قیمت نهایی محصول را نمایند و با ارائه این برگه به مامورین مربوطه مستقر در اداره گمرک نسبت به تفکیک این مالیات از قیمت محصولات اقدام نماید. برای دریافت این مبلغ توسط خریدار کالا راه های زیادی در نظر گرفته شده است از جمله این راه ها میتوان به دریافت این مبلغ در فرودگاه مقصد و دریافت مبلغ مربوطه از فروشنده کالا اشاره نمود.

انواع دیگر مالیات بر ارزش افزوده

نوعی از مالیات ارزش افزوده وجود دارد که بر روی کالا های وارداتی اعمال میشود و طریقه اعمال آن به این صورت است که تمامی کالاهایی که تحت عنوان تجاری ، مسافرتی و پستی به کشور وارد میشوند پس از کسر مبلغ سقفی مجاز مالیات بر ارزش افزوده بهای حقیقی و یا تخمینی آن کالا از وارد کننده کالا توسط گمرک دریافت میشوند.

این نوع از مالیات دارای اسنثناهایی نیز می باشد که با توجه به شرایط و سیاست های هر کشوری متفاوت می باشد. به عنوان مثال میتوان به کشور های حوزه اروپا اشاره نمود که در آنها واردات شیر مادر، اعضای بدن، خون و فراورده های خونی و بسیاری دیگر از محصولات  و خدمات از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

اداره مالیات در حالت عادی اصطلاحا “تک پست” های دریافتی و پرداختی فروشندگان را مد نظر قرار نمیدهد، این در صورتی است که ممیز مالیاتی اداره دارایی بر روی این مورد نیز دقت بسیاری خواهد داشت و جمع کل سال را در انتهای همان سال مورد محاسبه قرار میدهد.

بازرگانان ، تولیدکنندگان و فروشندگان می بایست تمامی مالیات های پرداختی خود که توسط پرداخت قبوض آب و برق و گاز و.. ، خرید های متفاوت شرکت ، هزینه های پرداختی برای تعمیرات و هزاران پست پرداختی دیگر را با هم جمع کرده و از مجموع مالیات ارزش افزوده دریافتی از مشتریان کسر نمایند و ما به التفاوت به وجود آمده را به حساب خزانه دولت واریز نمایند.

در بحث تخفیف ها ، معافیت ها ، اسنثناها و جرائم نقدی مرتبط با مالیات ارزش افزوده موارد بسیاری آورده شده است. در صورتی که تمایل دارید تا تمامی کار های مرتبط با مالیات بر ارزش افزوده کسب و کار شما شامل به روز آوری حسابها ، محاسبه مالیات بر ارزش افزوده دریافتی ، محاسبه مالیات بر ارزش افزوده پرداختی ، ارائه اظهارنامه مالیاتی و دفاعیه مالیاتی مربوط به کسب و کار شما توسط تیم مای مالیات صورت گیرد میتوانید با شماره های ۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱  ۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳  ۰۹۳۶۹۸۹۹۹۴۲  تماس حاصل نموده تا تمامی کار های مرتبط با مالیات ارزش افزوده مربوط به کسب و کار شما از مشاوره اولیه تا دفاعیه مالیاتی برای شما در کوتاه ترین زمان و با بالاترین دقت انجام شود.