دفاعیه مالیاتی

دفاعیه مالیاتی آخرین بخش از رویه پرداخت مالیات می باشد. این مرحله را شاید بتوان مهم ترین بخش روند پرداخت مالیات دانست. برای رسیدن به این مرحله صاحبان کسب و کار های مختلف ابتدا باید نسبت به بروز آوری حساب های خود اقدام نمایند و سپس با توجه به فعالیت های مالی که در طی یک سال مالی گذشته داشته اند نسبت به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند و پس از تنظیم اظهارنامه آنرا به سازمان امور مالیاتی ارسال نموده تا ممیزین مالیاتی مدارک ارسالی شما را مورد بررسی قرار دهند.

پس از بررسی میزان مالیات مشخصی برای شما در نظر گرفته میشود. در صورتی که به مبلغ مالیات تعیین شده اعتراضی دارید باید نسبت به تنظیم اعتراض نامه خود در این خصوص اقدام نمایید. پس از دریافت اعتراض شما از جانب سازمان امور مالیاتی زمانی را برای شما در نظر میگیرند تا در زمان مقرر به سازمان امور مالیاتی و یا شعبه های در نظر گرفته شده مراجعه نموده و نسبت به مدارک ارسالی خود دفاعیه مالیاتی مورد نظر خود را ارائه نمایید.

 ثبت اعتراض و دفاعیه مالیاتی

برای اینکه اعتراض خود نسبت به مالیات در نظر گرفته شده را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایید می بایست به بخش مربوط به اعتراضات در سازمان امور مالیاتی مراجعه نموده و اعتراض خود را به صورت کتبی ثبت نمایید. پس از ثبت اعتراض شما، مدارک ارسالی شما مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از پایان بررسی های مجدد ممکن است اعتراض شما رد و میزان مالیات در نظر گرفته شده با توجه به مدارک ارسالی شما عادلانه و مناسب در نظر گرفته شود. در مقابل در صورتی که اعتراض شما مقبول واقع شود برگه جدید تشخیص مالیات صادر میشود و در اختیار مودی قرار میگیرد.

در صورتی که شما در دسته اول مودیان مالیاتی قرار گرفته اید و پس از رسیدگی مجدد مدارک ارسالی شما برگه تشخیص مالیات شما رد شده باشد، این حق را خواهید داشت که درخواست رسیدگی پرونده توسط مقامات بالاتر سازمان امور مالیاتی را نمایید. این روند میتواند تا سطح مدیر کل سازمان امور مالیاتی انجام شود. تنها در صورتی که مودی نسبت به حکم صادره توسط مدیر کل سازمان امور مالیاتی نیز اعتراض داشته باشد پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده میشود.

در این صورت است که حکم صادره توسط سازمان امور مالیاتی به تایید مودی رسیده و پرونده مالیاتی وی برای رسیدگی به مراجع حل اختلاف ارسال میشود تا درباره ی آن تصمیم گیری شود.

هیئت حل اختلاف مالیاتی چیست و شامل چه افرادی میشود ؟

در صورتی که شما در زمینه ی مالیاتی اختلافاتی داشته باشید این اختلافات توسط هیئت حل اختلاف مالیاتی رسیدگی خواهد شد مگر آنکه درباره ی بررسی شرایط ویژه ای که در قانون مالیات های مستقیم به آن اشاره شده باشد و هیئت حل اختلاف در آن دخالتی ننماید.

هیئت حل اختلاف مالیاتی  شامل سه فرد می باشد که متشکل از نماینده سازمان امور مالیاتی ، یک قاضی بازنشسته و یا قاضی شاغل در صورت عدم حضور قاضی بازنشسته در شهرستان و نماینده ی اتاق بازرگانی یا جامعه حسابداران می باشد. برای آنکه رسیدگی به یک پرونده مالیاتی صورت گیرد حضور هر سه نفر در جلسه الزامی می باشد و در صورت عدم حضور هر یک ، در صورت ثبت مصوبه ای از سوی دو شخص دیگر آن مصوبه قانونی و قابل اجرا نمی باشد.

مراحل رسیدگی به پرونده های مالیاتی در هیئت حل اختلاف چگونه است ؟

پس از به نتیجه نرسیدن مودی و سازمان امور مالیاتی بر سر میزان مالیات در نظر گرفته شده و اعتراض مجدد مودی به مالیات در نظر گرفته شده از جانب سازمان، پرونده برای بررسی های بیشتر به مراجع قانونی ارسال میشود و در هیئت حل اختلاف مورد بررسی قرار میگیرد. پس از بررسی پرونده ، هیئت حل اختلاف تاریخی را برای رفع اختلافات موجود میان مودی و سازمان امور دارایی در نظر میگیرد و طرفین را از تاریخ در نظر گرفته شده مطلع می سازد. در صورت عدم حضور هر یک از طرفین دعوا در جلسه نام برده شده بررسی موضوع به وقت دیگری موکول خواهد شد.

رسیدگی به پرونده های مالیاتی

ممکن است حین رسیدگی به پرونده های مالیاتی مودی هیئت حل اختلاف نقص هایی را در پرونده مالیاتی شخص بیابد به همین منظور فرصتی برای رفع نواقص به وی داده میشود تا پس از رفع نواقص نسبت به حل اختلاف وی با سازمان امور مالیاتی اقدامات لازمه صورت گیرد.

رای صادره توسط هیئت حل اختلاف چه حکمی دارد ؟

با توجه ماده ۲۴۷ قانون مالیات های مستقیم حکمی که از جانب هیئت حل اختلاف صادر شده است لازم الاجرا می باشد و تنها در صورتی که مودی ظرف ۲۰ روز از ابلاغ حکم نسبت به آن اعتراضی داشته باشد می بایست آنرا به صورت کتبی اعلام نماید تا رای صادره در هیئت حل اختلاف تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد. هر حکمی که هیئت حل اختلاف تجدید نظر صادر نماید قطعی تلقی می شود و دیگر اعتراضی به آن وارد نمیشود و مودی تنها میتواند مالیاتی که به نظر خودش عادلانه است را پرداخت ونسبت به مازاد آن به صورت کتبی اعتراض نماید.

باتوجه به این نکته که در صورت رد شکایت سازمان امور مالیاتی  و یا مودی طرف شکایت کننده می بایست یک درصد میزان مالیات در نظر گرفته شده را به عنوان حق الزحمه رسیدگی پرداخت نماید دو طرف دعوا به خصوص مودی مالیاتی باید نهایت دقت را برای اعتراض به مالیات منظور شده اعمال نماید و با افراد خبره در این زمینه قبل از اعتراض مشورت نماید. همچنین در جلسات دفاعیه مالیاتی باید با توجه به مدارک و مستندات موجود نسبت به احقاق حق خود بپردازد.

تیم مای مالیات آماده است تا در زمینه ی تهیه و تنظیم انواع اظهارنامه مالیاتی از مشاوره اولیه تا دفاعیه مالیاتی در کنار شما بوده و تمامی مراحل مربوط به پرداخت مالیات شما را به بهترین نحو و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد. در صورتی که مایل هستید تمامی مراحل مالیاتی کسب و کار شما به خصوص دفاعیه مالیاتی شما توسط تیم مای مالیات انجام شود میتوانید با شماره های ۰۹۱۲۰۸۰۳۷۳۱”  “۰۹۳۵۳۹۷۸۴۹۳”  تماس گرفته و از کارشناسان خبره مای مالیات در زمینه ی دفاعیه مالیاتی مشاوره دریافت نمایید.